Przeskocz do treści

Rozmowa przed przyjęciem na służbę w Policji

Jedną z bardziej intrygujących profesji na rynku pracy jest zawód policjanta. Podstawowymi  obowiązkami jest dbanie o porządek publiczny, wykrywanie i walka z przestrzępczością, ściganie osób poszukiwanych oraz poszukiwania osób zaginionych. Ważna jest także działalność antykryzysowa w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, działalność antyterrostyczna oraz wszelkie działania prewencyjne. Jeśli jesteś pewien, ze poradzisz sobie z tymi obowiązkami a znasz już termin rozmowy kwalifikacyjnej, świetnie trafiłeś. Nasz poradnik podpowie ci w jaki sposób się do niej dobrze przygotować. Zaczynajmy!

Policjant cechuje się odwagą, odpornością psychiczną i wytrzymałością fizyczną. Kandydat ubiegający się o to stanowisko ma do wyboru pracę w jednostkach kryminalnych, prewencyjnych, bądź logistycznych, zaś w zależności od zainteresowań i umiejętności zatrudnienie można znaleźć w oddziałach lądowych, wodnych, oraz lotniczych. W zależności od rewirów możemy spotkać w komendzie zarówno kobiety choć nie jest tajemnicą że wciąż w Polsce jest więcej mężczyzn. To zawód tylko dla ludzi z prawdziwą pasją. Jednym z podstawowych wymagań jest polskie obywatelstwo i cieszenie się dobrą opinią społeczną. Nie możesz mieć problemów z uzyskaniem zaświadczenia o niekaralności.

O posadę policjanta mogą ubiegać się osoby z co najmniej średnim wykształceniem i nie jest to praca dla osób niepełnosprawnych. Ogłoszenia o naborze umieszczane są na bipowskich stronach poszczególnych komend. Cały proces rekrutacyjny składa się z kilku etapów, w których rozmowa kwalifikacyjna jest jedną z ostatnich.

Rozmowa z komendantem oraz innymi członkami komisji rekrutacyjnej będzie przebiegać oficjalnie. Ubierz się wiec stosownie do chwili i koniecznie przyjdź punktualnie. Nawet najmniejsze spóźnienie przekreśla twoje szanse na udział w postępowaniu. A o czym jeszcze musisz pamiętać?

  1.  Zabierz ze sobą oryginały dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Większą liczbę punktów zapewni ci oczywiście ukończenie Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie.
  2. W pracy policjanta wskazana jest znajomość języków obcych. Przyda się ona na pewno w kontaktach z obcokrajowcami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa jak również zgłaszającymi naruszenie ich dobra. W pracy tej zdarzają się także międzynarodowe obozy szkoleniowe dlatego warto postarać się o certyfikat znajomości.
  3. Podczas interview zachowaj opanowaną i pewną siebie postawę. Swoim zachowaniem potwierdź pozytywne wyniki badan psychologicznych, które niedawno przechodziłeś.
  4.  Przedstaw twoje sposoby na walkę ze stresem i spędzanie casu wolnego. Praca w policji nie należy do najłatwiejszych. Dlatego uprawianie ciekawych sztuk walki lub aktywny wypoczynek na lonie natury razem z rodzina jest mile widziany.
  5. Nie daj się zaskoczyć pytaniami z wiedzy ogólnej. Przeczytaj niezbędne ustawy oraz bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi np. planów emerytalnych dla służb mundurowych.

Jeżeli w całym postępowaniu rekrutacyjnym uzyskasz wystarczająca liczbę punktów , czekaj na wezwanie do służby we wskazanej rzez ciebie jednostce policji. Powodzenia!