Przeskocz do treści

Rozmowa przed przyjęciem do pracy w Straży Pożarnej

Gaszenie pożarów, prace interwencyjne, ochrona stadionów i imprez zbiorowych to tylko niektóre z zadań, jakie podczas swojej pracy wykonują strażacy. Nie ulega wątpliwości, że jest to zawód wymagający opanowania, silnych nerwów i świetnej sprawności fizycznej. W straży pożarnej nie ma miejsca dla osób, które fascynują się ogniem. Tutaj liczy się przede wszystkim wiedza i zachowanie zimnej krwi. W straży nie ma nic pewnego. Akcje wypadają nieraz w święta i dni wolne od pracy. Dlatego komendanci jednostek szukają do swoich szeregów osób odpowiedzialnych, poważnych i odpornych psychicznie. Zdarza się, że na jedno miejsce jest kilku chętnych. Jak zostać tym jednym szczęśliwcem, który dostanie pracę? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziesz w naszym poradniku.

Ten zawód to nie tylko podniecający skok adrenaliny. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podczas akcji strażak wielokrotnie ociera się o śmierć. Nic dziwnego, wszak ślubuje oddanie własnego życia, by ratować innych. Rekruterzy szukają więc osób silnych i pewnych tego, że chcą służyć drugiemu człowiekowi. Rozmowa kwalifikacyjna jest tym etapem, na którym zapewne podejmą decyzję, który kandydat jest najodpowiedniejszy na dane stanowisko. Potraktuj ja więc niezwykle poważnie. Pokaż, że to ty jesteś najlepszy.

Przede wszystkim załóż strój galowy. Jeśli dostaniesz tę pracę, twoim strojem stanie się mundur, ale zanim się to stanie, pokaż komendantowi, że naprawdę zależy ci na byciu strażakiem. Elegancki garnitur jest wyrazem twojego stosunku do rekrutacji. Inną kwestią, równie ważną, jest punktualność. Aplikujesz na stanowisko, na którym czas odgrywa szczególne znaczenie. Nie dopuść więc do sytuacji, w której przychodzisz spóźniony na rozmowę o pracę. To postawi cię w bardzo niekorzystnym świetle.

Zawód strażaka jest niezwykle stresujący. Coraz częściej zdarza się więc, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter stosuje tzw. stress interview, by sprawdzić, jak kandydat reaguje w niespodziewanej sytuacji. Podczas takiej rozmowy stosuje się techniki agresywne i nieprzewidywalne. Rekruter może udawać, że jest znudzony rozmową, odbierać telefony, dzwonić, przeszkadzać, szybko zadawać pytania albo robić długie przerwy między pytaniami. Jak reagować na takie zachowanie? Prawda jest taka, że nie da się przygotować do stress interview, ponieważ nie wiemy kiedy i czy zostanie on przeprowadzony. Kandydat jest jednak w stanie się zorientować po pierwszych pytaniach, że ma z nim do czynienia.

Trzeba jednak odróżnić stress interview od rozmowy, która nie powinna mieć miejsca. Jakie pytania nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej? Na jakie należy odmówić odpowiedzi?

  • Czy ma Pan/Pani rodzinę lub zamierza ją założyć w najbliższy, czasie? Czy ma Pan/Pani dzieci?

Przyszły pracodawca czy też rekruter nie powinien poruszać tematów osobistych. Jeśli padnie pytanie naruszające tę sferę, możesz odmówić odpowiedzi na nie.

  • Jakie są Pani/Pana poglądy religijne?
  • Jakie są Pana/Pani poglądy polityczne?

Zastosuj się do naszych wskazówek a rozmowa o pracę będzie nie tylko przyjemna ale i skuteczna.