Przeskocz do treści

Rozmowa przed przyjęciem do pracy Kuratora sądowego

Stanowisko kuratora sądowego jest bardzo ważnym urzędnikiem państwowym w sferze procesów wychowawczo-resocjalizacyjnych. Swoim działaniem obejmuje zarówno dorosłych jak i dzieci. Jeśli czujesz powołanie do tego zawodu, które jest więcej niż niezbędne w tym przypadku, solidnie przygotuj się do czekającej cię rozmowy kwalifikacyjnej. Zobacz, jakie informacje przygotowaliśmy dla ciebie w poniższym artykule. Nie marnujmy więcej czasu, zaczynajmy!

Zadania zawodowe kuratora sądowego obejmują resocjalizację, diagnostykę, profilaktykę oraz kontrolę prawidłowości wykonywania orzeczeń sądowych. Twoje potencjalne środowisko pracy, jak już za pewne wiesz, obejmuje zamknięte zakłady, w których przebywają przydzieleni ci podopieczni, jak również środowisko życia wypełniające ich codzienną egzystencję. Ważną informacją jest fakt, że będziesz posiadał „elastyczne godziny pracy” 7-22, które pozwolą ci na wzorowe wykonywanie swoich obowiązków oraz obserwację skazanych, w różnych warunkach prowadzonego przez nich trybu życia.

Dla solidnego sporządzania wywiadów i opinii konieczna jest także współpraca z placówkami resocjalizacyjnymi, leczniczymi oraz działającymi w ramach ustawy o pomocy społecznej. Wykonywanie zawodu kuratora sądowego jest możliwe dopiero po spełnieniu warunków formalnych. Przede wszystkim musisz być Polakiem cieszącym się nienaganną opinią społeczną. Co więcej kluczowe jest wyższe wykształcenie z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii lub prawa. Zaliczona aplikacja kuratorska oraz pozytywne zdanie egzaminu kuratorskiego powinno być dla ciebie bułką z masłem.

Rozmowa kwalifikacyjna będzie miała oczywiście charakter oficjalny. Ważne więc, abyś był dobrze przygotowany, odpowiednio ubrany i zjawił się punktualnie. Wszystkie najważniejsze wskazówki zebraliśmy dla ciebie w poniższych punktach.

  1. Zadbaj o odpowiedni ubiór szanującego się urzędnika państwowego. Powiedzenie jak cię widzą, tak cię piszą jest szczególnie ważne dla tej grupy zawodowej. Przygotuj więc dobrze skrojony garnitur lub dopasowana garsonkę oraz koszulę/bluzkę w pastelowych kolorach.
  2. Dołącz wszelkie niezbędne dokumenty w tym dyplom ukończenia studiów oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu kuratorskiego. Rekruter chętnie zapozna się z opiniami z okresu odbywania aplikacji.
  3. Przygotuj swój plan efektywnej współpracy z podopiecznymi. Dasz się poznać jako odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku. Potwierdzisz swoje kompetencje oraz doświadczenie zawodowe.
  4. Pamiętaj, aby zaprezentować się jako osoba nade wszystko pewna siebie, konsekwentna i asertywna. Zaznacz, że cierpliwość jest ważna, ale czasami oddala od odnoszenia sukcesów przez twoich podopiecznych. Opowiedz podczas interview o najtrudniejszej w twoje karierze sytuacji oraz przytocz najciekawsze stadium przypadku.
  5. Do objęcia stanowiska kuratora sądowego przybliży cię także znajomość specyfiki rejonów, które będą znajdowały się pod twoją opieką. Zasięgnij więc informacji o nich z różnych źródeł. Być może pochodzisz z jednego z nich?

Powodzenia !