Przeskocz do treści

Rozmowa przed podjęciem służby w Izbie Celnej

Zawód celnika jest niesie ze sobą wielką odpowiedzialność i momentami niezwykle ciekawe przygody i odkrycia. Praca ta wiąże się nie tylko z odprawami przy przekraczaniu granic. Istnieją oddziały celne w kraju, komórki specjalne zajmujące się wykrywaniem skrytek, śledzeniem tras przemytniczych oraz ściąganiem podatków. W wielkich składach celniczych odnaleźć możemy niezliczone ilości podrobionych perfum, odzieży, papierosów czy alkoholu z nielegalnego źródła. Jeśli chcesz zostać celnikiem, przeczytaj nasz poradnik i nie daj się zaskoczyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Mimo dużej rotacji w zawodzie, stanowisko celnika wcale nie jest taki łatwe do zdobycia. Zatrudnienie uzyskują absolwenci różnych specjalności od prawników przez analityków aż do chemików czy historyków sztuki. Pierwszym etapem procesu rekrutacyjnego jest znalezienie ogłoszenia w prasie lub Biuletynie Informacji Publicznej.

 Jeśli jesteś polskim obywatelem, nie byłeś nigdy karany, posiadasz minimum średnie wykształcenie, możesz pochwalić się biegłą znajomością co najmniej jednego obcego języka i cieszysz się dobrą kondycja fizyczną możesz oczekiwać zaproszenia na rozmowę z dyrektorem urzędu celnego do którego aplikowałeś.

Przede wszystkim pamiętaj, aby w dokumentach aplikacyjnych pisać tylko i wyłącznie prawdę. Zostanie to bardzo szybko sprawdzone chociażby podczas spotkania z psychologiem, który określi również twoje predyspozycje do tego zawodu. Poniższe wskazówki pomogą ci lepiej przygotować się do czekającego cię interview.

  1. Na rozmowę o pracę przybądź punktualnie. Nie przekładaj również  wyznaczonego terminu czy godziny spotkania. Zawód celnika jest bardzo odpowiedzialny i wiąże się z gotowością do przybycia na każde wezwanie bez względu na porę dnia czy plany osobiste. Nie pozwól sobie wiec na stratę punktów za tak błahą rzecz.
  2. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Aplikujesz na stanowisko urzędowe, więc zapomnij o ubraniach w rażących kolorach czy niedelikatnej biżuterii.
  3. Przypomnij sobie zasady savoir-vivre oraz mowy ciała. Celnik pracuje z ludźmi i nie może sobie pozwolić na nieprzestrzeganie niedawno powstałego kodeksu etyki funkcjonariusza Służby Celnej.
  4. Podczas interview spodziewaj się pytania o swoje atuty. Koniecznie wymień takie cechy jak sumienność, skrupulatność oraz komunikatywność i odporność na stres.
  5. Zabierz ze sobą oryginały wszystkich kopii dokumentów które wysłałeś w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze do Izby Celnej.
  6. Koniecznie dowiedz się jak najwięcej o zadaniach komórki do której aplikujesz. Dzięki temu nie zostaniesz zaskoczony podczas rozmowy z dyrektorem pytaniami o gatunki objęte w Polsce ochroną, odległości od granicy w której można dokonać kontroli celnej czy gdzie przebiega wschodnia granica Unii Europejskiej.

Pamiętaj, że jeśli przeszedłeś przez kolejne etapu procesu rekrutacyjnego tak daleko, nam pozostaje tylko trzymać kciuki za powodzenie twojej rozmowy kwalifikacyjnej.