Przeskocz do treści

Rozmowa o przyjęcie do pracy w Urzędzie Miasta

Do prawidłowego działania Urzędu Miasta niezbędna jest współpraca wielu urzędników. Dla obsługi mieszańców ich praca wykonywana jest w kilku referatach, ale o jakości funkcjonowania jednostki świadczą także takie stanowiska jak sprzątaczki, telefonistki, kasjerzy czy pracownicy ochrony.  Odebrałeś niedawno telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną do Urzędu Miasta? Świetnie! Bez względu na to na jakie stanowisko cię interesuje, poświęć czas na solidne przygotowanie się do autoprezentacji przed komisją kwalifikacyjną. Zaczynajmy!

Obowiązki każdego pracownika Urzędu Miasta różnią się miedzy sobą w zależności od przydzielonego im referatu. Od kandydatów wymaga się wykształcenie co najmniej średniego choć większe szanse maja absolwenci uniwersytetów. Znajomość języków obcych , szczególnie angielskiego a w przypadku bliskości granic również niemieckiego lub rosyjskiego w stopniu komunikatywnym jest jedną z kluczowych kompetencji.

Doświadczenie w pracy na aplikowanym stanowisku pozwoli ci na zdobycie kolejnych punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym. W skutecznym wypełnianiu obowiązków niezwykle pomocne jest obsługiwanie komputera i podstawowych programów w stopniu co najmniej dobrym. W dzisiejszych czasach nie powinno to stanowić problemu dla żadnego człowieka, gdyż poziom informatyzacji świata rozwija się bardzo szybko.

Nie wiesz, czego spodziewać się podczas rozmowy z kierownikiem referatu? Spokojnie wszystko opisaliśmy w przystępnych wskazówkach.

  1. Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem oficjalnym. Urzędnik Państwowy musi dbać o swój wygląd. Ubierz się w dopasowaną garsonkę lub garnitur i biała koszulę ewentualnie beżową lub delikatnie żółtą. Zapomnij o ostrym makijażu, bogato zdobionej biżuterii oraz szałowej fryzurze.
  2. Bądź punktualny. Spóźnienie się działa na twoją niekorzyść. Nawet najlepsze referencje nie zatuszują braku poczucia obowiązku i traktowania stanowiska pracy bez należytej powagi.
  3. Zabierz ze sobą oryginały przesłanych dokumentów aplikacyjnych. Pracodawca chętnie zapozna się z pochlebnymi ci referencjami oraz certyfikatami potwierdzającymi dodatkowe kwalifikacje.
  4. Zapoznaj się z podstawowymi aktami prawnymi, których treść lub odwołania do przepisów znajduje się na stronie wybranego przez ciebie urzędu. Nie pozwól sobie na brak odpowiedzi na pytania sprawdzające twoja wiedzę merytoryczną.
  5. Podczas interview zaprezentuj się jako osoba kompetentna, uczciwa i dokładna w wypełnianiu sowich obowiązków. Pracownicy Urzędu Miasta odpowiadają indywidualnie za zlecone im zadania jednak nie są w stanie ich wykonywać bez sprawnie przebywającej współpracy grupowej.
  6. Zdobądź jak najwięcej informacji o interesującym cię Urzędzie Miasta. Poznaj opinie mieszkańców oraz pozycję w rankingach ogólnopolskich.  Możesz zyskać dodatkowe punkty za plan poprawy jakości obsługi klientów czy możliwości przeprowadzenia programów strukturalnych w ramach funduszy europejskich.

Na koniec ostatnia rada. Bądź dobrej myśli a stanowisko pracownika Urzędu Miasta na pewno będzie twoje.