Przeskocz do treści

Rozmowa o pracę w Urzędzie Skarbowym

Pracownik Urzędu Skarbowego jest urzędnikiem państwowym i jest zatrudniany na kilku ustaw. Należą mu się dodatkowe świadczenia i beneficja, m.in. prawo do premii regulaminowych i kwartalnych. Jeżeli interesuje cię siedząca praca biurowa, w jednozmianowym ośmiogodzinnym systemie pracy stanowisko czeka na ciebie. Kierownik Urzędu Skarbowego zadzwonił z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Nie zmarnuj tej szansy. Przeczytaj nasz poradnik, a dzięki niemu na pewno będziesz dobrze przygotowany do interview. Zaczynajmy!

Pracownik Urzędu Skarbowego większość swoich obowiązków wykonuje przed monitorem komputera. Część dnia spędza również w okienku  przyjmując wnioski i zeznania podatkowe klientów oraz rozwiązując niejasności. W zawodzie tym mile widziani są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Osoby niepełnosprawne przez składaniem dokumentów muszą jednak sprawdzić, czy dany budynek posiada odpowiednie dla nich udogodnienia do samodzielnego wykonywania obowiązków. Twoim zadaniem będzie wprowadzanie danych z deklaracji do systemu komputerowego Poltax. Jeśli pracowałeś z tym oprogramowaniem koniecznie wspomnij o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Od kandydatów na to stanowisko wymaga się wykształcenia średniego, choć więcej punktów zyskują absolwenci szkół wyższych. Mile widziane doświadczenie zawodowe w administracji publicznej może obejmować praktyki uczniowskie i studenckie oraz staż z Urzędu Pracy. Pamiętaj, że pracownicy Urzędów Skarbowych są zatrudniani na podstawie konkursu ofert. Informacje o nim zamieszczane są na stronach BIP poszczególnych urzędów, dlatego warto śledzić te strony na bieżąco.

Rozmowa kwalifikacyjna jest decydującym etapem postępowania rekrutacyjnego. Potraktuj ją z należytym szacunkiem. Załóż dobrze skrojony garnitur lub garsonkę w pastelowych kolorach oraz wypastowane półbuty z zakrytymi piętami i palcami. Pamiętaj, że startujesz na stanowisko urzędnika państwowego, pierwsze wrażanie jest wiec bardzo ważne. Poza tym pamiętaj o jeszcze kilku rzeczach.

  1. Nie spóźnij się, a nawet bądź kilka minut przed czasem. Być może twoi kontrkandydaci zrezygnują z uczestnictwa w konkursie i szybciej przyjdzie twoja kolej prezentacji.
  2. Zabierze ze sobą oryginały wszystkich dokumentów, które dotychczas przesłałeś w postępowaniu konkursowym. Być może kierownik jednostki chętnie zapozna się z referencjami z poprzednich miejsc pracy?
  3. Podczas rozmowy z pracodawcą zaprezentuj się jako osoba kompetentna, odpowiedzialna i uczciwa. Pochwal się nienaganną opinią społeczną. Powiedz także o poziomie obsługi programów komputerowych i szybkiej zdolności uczenia się.
  4. Pracownik US musi cechować się także wysoką kulturą osobistą oraz bardzo dobrymi umiejętnościami komunikacji interpersonalnej. Pieniądze nie są łatwym tematem i wzbudzają różne emocje u petentów, dlatego musisz być cierpliwy i konsekwentnie informować ich o przysługujących im prawach i obowiązkach.
  5. Zapoznaj się z wymaganymi na danym stanowisku ustawami. Może trafić ci się pytanie problemowe zarówno z ustawy o służbie cywilnej jak i kodeksu postepowania administracyjnego. Wszelkie akty prawne znajdują się na stronach urzędów skarbowych.

Zachowaj opanowaną postawę a wszystko pójdzie po twojej myśli.