Przeskocz do treści

Opiekun do dzieci: rozmowa przed zatrudnieniem

Opiekunka do dzieci to osoba, która ma troszczyć się o dzieci w domach, przedsiębiorstwach, szkołach czy innych miejscach, w których jest zatrudniona. Mogłoby się wydawać, że zawód ten jest prosty, ale to tylko pozory. Tak naprawdę wymaga on odpowiedniego podejścia do dzieci, zdolności pedagogicznych i profesjonalizmu. Opiekunka do dzieci musi być uprzejma, grzeczna, pomocna i kreatywna. Z racji tego, że oprócz organizowania dzieciom czasu wolnego musi zająć się również ich karmieniem czy ubieraniem, jest to zajęcie dla osób odpowiedzialnych, rozsądnych i godnych zaufania. Opiekowałaś się już dziećmi i właśnie z taką pracą wiążesz swoją przyszłość? Pamiętaj, że to od rozmowy kwalifikacyjnej zależy, czy będziesz mogła spełnić swoje marzenia.

Rodzice stawiają bardzo wysokie wymagania kandydatkom na opiekunkę do dziecka. Oprócz wspólnej zabawy z podopiecznymi,  opiekunka musi być niejednokrotnie nauczycielem języków obcych czy gry na instrumencie. Wykwalifikowanych pracowników poszukują również duże firmy, które chcą być przyjazne matkom i zapewnić możliwość kontaktu z dzieckiem (które przebywa w zakładowym przedszkolu) podczas godzin pracy. Kandydatka na opiekunkę do dzieci powinna mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, które pozwoli udźwignąć jej wiele obowiązków. Zostałaś zaproszona na rozmowę w sprawie pracy? Jeśli naprawdę zależy ci na posadzie, przygotuj się dobrze do tego spotkania.

Osoby poszukujące pracy niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, że proces rekrutacyjny jest długi i żmudny. Po pierwszej selekcji (czytaniu CV) rekruter wybiera najlepszych kandydatów i odbywa z nimi rozmowę, która ma pomóc w decyzji, kto najlepiej nadaje się na proponowane stanowisko. Niektórym ludziom wydaje się, że jeśli zostali zaproszeni na taki interview, to pracę mają pewną. Niestety tak nie jest, a rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie od którego zależy nasza zawodowa przyszłość.

Nie wiesz, jak przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, aby wypaść przekonywująco? Boisz się, że popełnisz dyskredytujący cię błąd? Poniższy poradnik na pewno okaże się pomocny.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę jako opiekunka do dzieci?

  1. Praca o którą się  starasz jest niezwykle odpowiedzialna. Pokaż, że jesteś kandydatem idealnym. Nie krytykuj poprzedniego pracodawcy, nawet jeśli nie masz o nim dobrego zdania.
  2. Jeśli aplikujesz do firmy czy przedsiębiorstwa, które prowadzi przedszkole, to zapoznaj się z profilem jej działalności.
  3. Na rozmowę w sprawie pracy ubierz się skromnie i elegancko. Zrezygnuj z krzykliwych dodatków, które nie pasują do charakteru pracy, o którą się ubiegasz.
  4. Możesz zostać poproszona o zaprezentowanie swoich umiejętności (np. pokazanie zabawy czy wykonanie zadania związanego z organizacją czasu dzieciom).
  5. Przygotuj się również na pytanie dotyczące oczekiwanych zarobków. Najlepiej podaj przedział pieniężny, który będzie cię satysfakcjonował.
  6. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rekruterem, bądź grzeczna i miła, podziękuj za poświęcony czas.

Jeśli zastosujesz nasze wskazówki w praktyce, to rozmowa w sprawie pracy jako opiekunka do dzieci pójdzie pomyślnie.